Teknoloji

ABD Kongre Üyelerinden Biden’a Çağrı: Ukrayna’ya F-16’ları verin

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki beş Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilinin 16 Şubat’ta Önder Joe Biden’a yazdığı ve Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları gönderilmesi için davet ettiği dilekçeye yedi milletvekili daha imza attı. Milletvekilleri, Kiev yönetiminin talep ettiği F-16’lar veya benzeri dördüncü nesil savaş uçaklarının tedariki de dahil olmak üzere Ukrayna’ya hava savunma takviyesinin bir an önce verilmesini talep etti.

Rusya’nın son dönemde artan geniş çaplı muharebe operasyonları karşısında bu uçakların Ukrayna hava sahasının korunmasında önemli rol oynayacağını savunan milletvekilleri, bu kararın alınmasının zaman alacağı gerekçesiyle bir an önce alınması gerektiğinin altını çizdiler. Bu uçakları kullanacak deneyimli pilotlar yetiştirmek.

Milletvekilleri, bazı Ukraynalı pilotların 2011’de ve 2018’de Kırım’ın işgalinden sonra ABD ordusuyla birlikte eğitim aldığını, üç ayda gerekli eğitimi alabilecek ve İngilizce konuşabilen 50’ye yakın Ukraynalı pilotun listelendiğini kaydetti.

Ukrayna’ya 4. nesil savaş uçaklarının teslim edilmesinin stratejik bir yatırım olduğuna inandıklarını belirten milletvekilleri, bu konuda ABD’nin liderliğinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Dilekçeyi imzalayan milletvekilleri: Cumhuriyetçiler Don Bacon, Mike Gallagher, Tony Gonzales; Demokrat Marcy Kaptur, Susan Wild, Bradley Schneider, Abigail Spanberger, Jim Costa, Jimmy Panetta, Jason Crow, Chrissy Houlahan, Jared F. Golden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu