Ekonomi

Antalya’da ikinci serbest bölge açılıyor

Yerli ve yabancı birçok şirketin faaliyet gösterdiği Antalya’daki serbest bölge, yeni yatırımcıların taleplerine cevap veremez hale geldi.

Antalya Serbest Bölgesinde, ileElektronikten tıbba, dokumadan tarıma 30’u yabancı sermayeli 88 şirket var.

Yat sektörü önemli bir potansiyele sahip

Başta Almanya ve Hollanda olmak üzere ABD, İtalya ve İsviçre’de ortaklı firmaların bulunduğu bölgede yat sektörü önemli bir potansiyel oluşturuyor.

Özellikle bölgede geçtiğimiz yıl hizmete giren 560 ton taşıma kapasiteli vinç, Antalya’yı Akdeniz havzasında en çok tercih edilen tersanelerden biri haline getirdi.

Lüks yat siparişleri artıyor

İtalya’dan İngiltere’ye, ABD’den Rusya’ya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar dünyanın birçok yerinden lüks yat siparişlerinin artması, başta yat olmak üzere diğer sektörlerde de yatırımcı taleplerini canlandırdı.

Bölge geçen yılı 1 milyar 129 milyon dolarlık ticaret hacmiyle kapattı.

Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşletmeci A.Ş. Genel Müdürü Zeki Gürses,

2021’de 996 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, 2022’de 1 milyar 129 milyon dolara ulaştı. Yüzde 13’lük artış oldu. Bu artış bölgemizde yatçılık, medikal, elektrik ve elektronik bölümlerinde kaydedildi.

dedim.

6 bin 500 kişiye istihdam sağlandı

İstihdamda ciddi artış yaşandığını belirten Gürses, 2021’de 5 bin 750 kişinin çalıştığı bölgenin geçen yıl 6 bin 500 kişiye istihdam sağladığını belirtti.

haberhinis.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu