Haber

Faik Öztrak: Vatandaş ne kadar saklasa da gerçek enflasyonu biliyor notunu veriyor

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Ocak ayında yıllık enflasyon EN-AG’ye göre yüzde 121, İTO’ya göre yüzde 80, TÜİK’in makyajlı rakamlarına göre yüzde 58. Ne kadar saklasa da vatandaş biliyor. gerçek enflasyonu ve notlarını verin.” .

CHP’li ekonomi Siyasetten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmelerini sosyal medya hesabından yaptı. Öztrak’ın açıklamaları şöyle:

“Eylül 2021’de saçmaladılar. Ocak 2022’de aylık enflasyon yüzde 11’in üzerindeydi, maliyet düşüktü. Bu yıl enflasyonun yüzde 6,65 olduğunu kutluyorlar. Ancak bu, geçen yıl hariç serideki en yüksek Ocak enflasyonunun 3 katı. .Baz etkisi .Enflasyon gizlese de milletimizi eziyor.

“GERÇEK ENFLASYONU VATANDAŞLAR BİLİYOR”

Ocak ayında yıllık enflasyon; EN-AG’ye göre yüzde 121, İTO’ya göre yüzde 80, TÜİK’in telafi rakamlarına göre yüzde 58. Vatandaş ne kadar saklasa da gerçek enflasyonu biliyor ve notunu veriyor.

“ERDOĞAN ‘SONUÇ MERKEZDE’ DEDİ, SONUÇ MERKEZDE”

Erdoğan, “Faizi yüzde 9’a indirdik” dedi. Alan benim alanımsa ekonomi… Sonuç ortada’ dedi. Evet, bu çok açık… Türkiye halen tüketici enflasyonu en yüksek 6 ülkeden, üretici enflasyonu en yüksek 3 ülkeden biri. Rakiplerimiz Surinam, Sudan, Zimbabve… Geçen yıl; pirinç yüzde 108, sığır eti yüzde 93, süt yüzde 88, peynir ve tereyağı yüzde 81, ekmek yüzde 66. Bu da TÜİK marketlerde. Su ve doğalgaz faturaları yüzde 100’den fazla arttı.

“NEBATI UYANAMIYOR, MİLLET KABUSU DEVAM EDİYOR”

Hayat pahalılığı vatandaşı eziyor, Nebati Bakan ‘Zor dönem geride kaldı, önümüzdeki aylar çok daha iyi olacak’ diyor. Belli ki aylar önce uyuduğu uykudan hâlâ uyanmamıştı. Ülkenin kabusu devam ediyor.”

haberpolatli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu