Haber

Boris Pistorius, Almanya’da Savunma Bakanı olarak atanacak

Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius’un yerine Almanya’daki görevinden istifa eden Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in atanacağı bildirildi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Olaf Scholz’un 62 yaşındaki Pistorius’u Savunma Bakanı olarak atayacağı belirtildi.

Hebestreit, Pistorius’un 19 Ocak Perşembe günü Cumhurbaşkanı’ndan atama belgesi alacağı ve Federal Meclis’te yemin edeceği bilgisini paylaştı.

Başbakan Scholz da ülkenin Savunma Bakanlığı’na seçkin bir siyasetçi kazandırmış olmasından memnun olduğunu belirterek, Pistorius’un siyasi kimliği, bilgisi ve yaptırımı ile Alman ordusunu bu dönüm noktasından geçirecek doğru kişi olduğuna dikkat çekti. İdari tecrübesi olan ve yıllardır güvenlik siyaseti ile uğraşan iktidar.

Boris Pistorius

1960 yılında Osnabrück’te doğan Pistorius, 1978-1980 yılları arasında dış ticaret alanında mesleki eğitim aldıktan sonra askerliğini yaptı. Osnabrück ve Münster’de hukuk eğitimi alan Pistorius, 2006-2013 yılları arasında Osnabrück Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Pistorius, 2013’ten beri Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı.

Lambrecht istifa mektubunu Başbakan Scholz’a sundu

Savunma Bakanı Lambrecht, istifa mektubunu dün Başbakan Scholz’a sundu.

“Medyanın aylardır bana odaklanması, askerlerin, silahlı kuvvetlerin ve Alman vatandaşlarının çıkarları doğrultusunda güvenlik politikası kararlarının objektif olarak raporlanmasına ve tartışılmasına izin vermiyor. Askerlerin ve ordudaki motive olmuş birçok kişinin değerli çalışmaları, Ön planda olmak. Bu nedenle görevimden azledildim. Ayrılmaya karar verdim.” kelimeleri kullandı.

haberhayrabolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu