Ekonomi

Euro Bölgesi’nde imalat sanayindeki düşüş Mart’ta derinleşti

S&P Global, Euro bölgesi imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) Mart ayı nihai verilerini açıkladı.

Buna bağlı olarak, Avro Bölgesi’ndeki fabrika faaliyetleri, tüketicilerin temkinli satın alma davranışlarından olumsuz etkilenmiş ve olağandışı yüksek enflasyonun ardından yaşam döngüsü maliyetleri yükselmiştir.

Euro Bölgesi’nde Şubat ayında 48,5 olan imalat sanayi PMI, Mart ayında 47,3’e gerileyerek 9 aylık daralmaya işaret eden 50 puanın altında kaldı.

S&P Global, öncü bilgilerde Mart ayı imalat PMI’sini 47,1 puan olarak açıkladı.

“Avro Bölgesi’nde imalat sanayi üretimi dalgalı sularda seyretmeye devam ediyor”

S&P Küresel Baş Ekonomisti Chris Williamson, “Fabrikaların artan yaşam maliyeti, merkez bankalarının sıkı para politikası, şirketlerin stoklarını boşaltmaya başlaması ve düşük tüketici nedeniyle mallara olan talebin düştüğünü bildirmesiyle, Avro Bölgesi’ndeki imalat sanayi üretimi art arda 11 aydır düştü. duygu. dalgalı sularda olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Düşen enerji maliyetleri ve iyileşen tedarik zincirleri ile üreticilerin üretim maliyetlerinin Temmuz 2020’den bu yana ilk kez düştüğünü kaydeden Williamson, “Bu düşük maliyetler, satış fiyatlarında daha yavaş artışları desteklemekte ve bu da tüketici fiyatlarının düşmesine yardımcı olmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Avro Bölgesi’nde Şubat ayında yüzde 8,5 olan yıllık enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) en agresif para politikası sıkılaştırmasına rağmen enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Mart ayında yüzde 6,9 ​​olarak belirlendi.

PMI verilerinde 50 puanın üstü büyümeye, 50 puanın altı daralmaya işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu