Ekonomi

Nebati: Verilen destekler artırılacak, kredilerde ek kolaylıklar sağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılardan etkilenen Şanlıurfa’daki enkaz alanlarında incelemelerde bulundu. Bakan Nebati, merkez Haliliye ilçesinde depremde hasar gören ve yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Bakan Nabati’nin açıklamaları şöyle:

Depremin olduğu bölgelerde yaşanan sıkıntıları hafifletmek için birçok önlem aldıklarını ve önümüzdeki dönemde de almaya devam edeceklerini kaydeden Nebati, “Bankalara olan borçlarını erteleme ve kredi kartını artırma kararları aldık. Bölgede yaşayan ve deprem sonrası ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda taksitlendirme dönemleri.

– Şu anda önceliğimiz hayat kurtarmak. Öte yandan, deprem olur olmaz Ankara’da bulunan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Olağanüstü Yönetim Merkezi hemen devreye girerek bildirimleri almaya başladı. Bu kapsamda depremden sonraki 24 saat içinde ilk tazminat ödemesi yapıldı” dedi.

– 31 Temmuz 2023 tarihine kadar deprem bölgesinde mücbir sebep ilan ettiklerini belirten Nebati; “6 Şubat 2023 ortasında mükelleflerin yerine getirmesi gereken vergi yükümlülüklerini depremin de verdiği prestijle 31 Temmuz 2023’e erteledik.

– Zorunlu sebep süresince, beyanname ve beyanname verme sürelerini 15 Ağustos 2023, bu beyanname ve bildirimler üzerinden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerini 31 Ağustos 2023 tarihine kadar uzattık.

– Halen yürürlükte olan 7256 ve 7326 sayılı Yeniden Yapılandırma Kanunları kapsamında Mart, Mayıs ve Temmuz 2023 tarihlerinde ödenecek taksitlerin ödeme dönemleri; Ağustos, Ekim ve Aralık 2023’e uzatılması için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.

– Tüm bunlara ek olarak; Vatandaşlarımızın AFAD’ın başlattığı yardım kampanyalarına makbuz karşılığında yapacakları her türlü ayni ve nakdi bağışın vergiden düşülmesini sağlıyoruz.

-Bölgede yaşayan vatandaşlarımız için tabanımızı büyüteceğiz ve kredilerde ek kolaylıklar getireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu