Yaşam

Uçaklar Daha Kısa Sürede Gidebilmelerine Rağmen Neden Tibet Üzerinden Uçmuyor?

Anlık olarak gökyüzündeki uçakları görebildiğimiz Flightradar uygulamasına bakarsanız Tibet üzerinde tek bir uçak bile olmadığını göreceksiniz. Uçaklar hareket halinde, Tibet’i çevreleyerek hedeflerine doğru. Yakında varacak olmasına rağmen hiçbir pilot Tibet’i geçmek istemez. Peki bunun sebebi tam olarak nedir? Gelin detaylara birlikte bakalım…

Seyahatleri sırasında, uçaklar neredeyse Tibet’in etrafını dolaşarak geçerler. Tibet üzerinden uçak geçmiyor.

Çoğumuz Tibet’i geçtiklerinde daha kısa süre gidebilecekken neden Tibet’i dolaştıklarını merak etmişizdir.

Bunun en önemli nedenlerinden biri Tibet için kullanılan “dünyanın çatısı” benzetmesi.

Bu öyle bir kelime değil. Tibet’in arazisi hakkında çok önemli bilgiler verir. Bölgedeki arazi engebeli ve ortalama yükselti çok yüksek.

Bölgedeki ovalar bile 3.000 metre yükseklikte. Tibet’te acil bir durumda uçakların güvenle inebileceği bir ortam yok.

Bu da uçakta yolculara verilen oksijenin yetersiz olabileceği anlamına geliyor. Ortalama irtifanın 4.500 metre olduğu bölgede kabin basıncının düştüğü acil bir durumda gerekli irtifaya inilemiyorsa oksijen yolculara ancak 20 dakika yetebiliyor.

Yüksek ve dağlık bir bölge olan Tibet semalarında türbülans riski artıyor. Tibet Platosu’ndaki ve çevresindeki türbülanslar çok yoğun olacak.

Dalgalar halinde ve farklı hızlarda yukarı aşağı hareket eden hava akımlarının yol açacağı türbülans durumunda bu durum yolcular için dayanılmaz olacaktır.

Tibet’teki dağlarda oldukça soğuk, bu da Jet yakıtının donmasına neden olabilir.

Standart Jet A1 yakıtının donma noktası -47 santigrat derece olarak belirlendi. Bölgede sıcaklıklar her zaman aynı kalmasa da soğuk, dağların üzerinden uçan bir uçak için tehlikeli olabiliyor.

Olası bir kazada büyük kayıplar meydana gelebilir.

Bölgenin dağlık ve engebeli doğası, katı kurallar nedeniyle uçak kazasında insanların hayatta kalma olasılığını azaltıyor. Ayrıca bölgede uçaklardaki radar sistemini destekleyecek bir radar sisteminin olmaması da yardımların gecikmesinin habercisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu